Logo MR Buchlov

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje Velehrad

U Lípy 302,
Velehrad, 68706

Velehrad je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Moravy. Jeho srdcem je barokní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. V podzemí baziliky se nachází lapidárium přibližující stavební památky původně románského kláštera. Vystavena je zde také Zlatá růže – vyznamenání věnoval Velehradu papež Jan Pavel II. Součástí je expozice o křesťanských mučednících 20. století – Martyrion.

Historie tohoto místa se začala psát před více než 800 lety, kdy do údolí říčky  přišlo prvních 12 cisterciáckých mnichů, aby nedaleko obce Veligrad (dnešní Staré Město) vybudovali svůj klášter. Právě na základě své polohy dostal klášter své jméno a stal se záhy nositelem mnohem starší duchovní tradice, která sahá až do 9. století, kdy na Moravu přišli slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj. A tak již po staletí na Velehrad proudí tisíce poutníků, k nimž se připojil v roce 1990 také papež Jan Pavel II..

KONTAKT

Tel: +420 571 110 538
E-mail: info@velehradinfo.cz

OTEVÍRACÍ DOBA

Na webových stránkách

Webová stránka
Mikroregion Buchlov je koncipován jako sdružení obcí, jejíž podstatné části katastrálních území leží 
v oblasti Chřibů. 
© Copyright 2023  Mikroregion Buchlov  Všechna práva vyhrazena

Web by FOOE s.r.o.
Translate »
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram