Logo MR Buchlov

Salaš

Údolní obec se rozprostírá kolem potoka Salašky v nadmořské výšce 270 m. Po obou stranách je chráněna svahy pohoří Chřibů. Na území o velikosti 1 787 ha žije 420 stálých obyvatel.

První samostatné chalupy lesních dělníků, kteří na buchlovském panství klučili lesy, zde vznikaly již v 17. století, ale nedochovaly se žádné dokumenty o přesném vzniku obce. Název obce a obecní znak připomínají tradici chovu ovcí. Ze sakrálních staveb se v obci nachází kaple postavená roku 1933, zasvěcená sv. Janu z Nepomuku a dřevěná zvonice z 19. století. Významnou památkou je pomník ve Vápenicích, kde na konci 2. světové války bylo zavražděno 20 místních občanů.

Západně od obce leží 12 m vysoká pískovcová skála Buchlovský kámen. V okolí obce je řada studánek a mezi nejznámější patří Zlacká studánka, která byla vybudována roku 1862. Podle místní pověsti byl pramen vody objeven při pokusu najít zlato. Pramen studánky U Lvích hlav, kterou uvidíte při cestě na Bunč, chrání dvě kamenné lví hlavy, z nichž vytéká voda bohatá na vápník.

Obec žije poměrně bohatým kulturním a sportovním životem. Tradičními událostmi jsou Fašank, Košt slivovice, Stavění máje, Výstava hub, Atletické závody dětí, Cyklistický závod Drtikol a řada soutěží v požárním sportu.

Oficiální stránky obce: www.salasuh.cz

Mikroregion Buchlov je koncipován jako sdružení obcí, jejíž podstatné části katastrálních území leží 
v oblasti Chřibů. 
© Copyright 2023  Mikroregion Buchlov  Všechna práva vyhrazena

Web by FOOE s.r.o.
Translate »
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram